0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 20.

Fedett pályás döntő

Fedett pályás díjugrató döntő először került a nagy lovas múlttal rendelkező Hortobágyra, ezzel pedig Hortobágy az ország harmadik olyan helyszínévé vált, ahol a fedeles, illetve a szabadtéri szezonban is rendeztek döntőt. A nemrég felújított hortobágyi fedelesben megrendezett két országos minősítő tapasztalataival gazdagodva vágtak neki a rendezők a rangos eseménynek. Sok vitát és kérdést váltott ki a díjugrató társadalmon belül a változás, de a szakbizottság bízott a hortobágyi helyszínben, így a rendezés jogát a Mátai Ménes dolgozóinak kezébe adta. Elmondhatjuk, hogy jó döntést hoztak a szakembereink.

Folyamatos egyeztetést folytattunk a szakággal, ami a visszajelzések szerint jól átgondolt, magas színvonalon kivitelezett rendezvényt eredményezett. A sokak számára kellemes meglepetéssel szolgáló ménesben minden versenyszám precízen működött. A Schlezák Melinda vezette bírók 223 résztvevő ló pályáit felügyelték a négy nap során, az Erdélyi Magdolna által tervezett pályák pedig kiváló talajon, alaposan átgondoltan, a döntőhöz méltó nehézségű feladatokkal várták a lovasokat.

A stílusversenyeket Stróbl Dorottya és Szebényi Dániel szakértő szemei bírálták el. A világos és szépen díszített lovardában a sok támogató megjelenítésével tették még változatosabbá a helyszínt, az eredményhirdetések ajándékait pedig gazdagabbá. A hortobágyi verseny azonban egy „csapatépítő” rendezvénnyel is előrukkolt. A péntek esti, több mint kétszáz résztvevőt számláló fogadáson először a nemrég elhunyt Ákos Ajtonyra emlékeztek a résztvevők, majd a sikeres 2016-os díjugrató szezonról nézhettek meg egy kisfilmet. A vacsorát Balogh Gyula, Milesz Eszter, Illés-Tóth Kálmán és Szabó Gábor támogatásának köszönhetően fogyaszthatták el az éhes vendégek, utána pedig a „Nyerges” presszó különleges hangulatú termében fantasztikus estén szórakoztak a lovasok, ahol tombolákat is sorsoltak a hortobágyi rendezők, többek között ingyenes részvételt az 51. Hortobágyi Lovasnapok CSI versenyére.

Természetesen nem maradhat ki a beszámolóból a 2016–2017-es díjugrató fedett pályás döntő eredményeinek ismertetése sem. A csütörtöki és pénteki elő- és középdöntők után szombat délután rendezték a korosztályos lovak döntőit. Elsőként az ötéves lovak versenyszámában résztvevő 26 ló mérette meg magát. A három nap teljesítménye alapján 8 ló teljesített hibátlanul és vetett össze az aranyéremért. Első helyen végzett Kovács Henri és a Casall-apaságú Casalido, az ezüstérmes pozíciót Ciarado (Diarado x Calvaro) és Técsy Attila szerezték meg, míg harmadik lett Heaven Of Romance (Andiamo x Ish Touchdown) Reischl Mártonnal a nyeregben. Legjobb magyar tenyésztésű ló lett az ötéves lovak döntőjében a negyedik helyet elfoglaló, teljesen hibátlan pályákat teljesítő Ibyqua (Quirado x Alcatraz), akit Szladek Máté lovagolt.

Az egy évvel idősebb lovak fináléjában is izgalmasra sikerült a végjáték, hiszen a három igazán nehéz pályát teljesítő hatéves közül mindössze két ló vethetett össze az első helyért, míg a bronzéremért négy páros küzdött. Első lett a dr. Jármy Miklós által tenyésztett JB Koronaőr (Keve x Corleone), és a 25 év után Hortobágyra hazatérő Oláh Szabolcs, akit óriási taps fogadott a Mátai Ménes fedelesében. Második helyen végzett Czékus Zoltán lova, Ricola (Cachas x Lancer II), míg a harmadik helyet Horváth Balázs és PM Quintera (Q Breitling x Sable Rose) tudhatta magáénak. Az utánpótlás lovak döntőjében Horváth Balázs már nem hibázott, így mindkét általa lovagolt ló a dobogón végzett, nem is akármilyen eredménnyel. 2017 utánpótlás ló bajnoka lett a Chacco-Blue apaságú hétéves sárga kanca, PM Chaccera, második pedig a Casall-, Contender származású nyolcéves mén, PM Casello. Harmadik helyre Czékus Zoltán lovagolt a kiemelkedő képességű Coffee (Calido I x Cor de la Bryere) nyergében. Az egyéni döntőket vasárnap is óriási nézősereg fogadta, és a versenyszámok alatt folyamatos teltház előtt lovagolhattak a döntők résztvevői. Az utolsó nap reggelén először a gyermek kategória résztvevői szálltak nyeregbe, amely döntő a lányok versenye lett. A négyfős összevetésben a kitűnő érzékű Janik Anna győzött Costa Bravával. A Colonado Lovasiskola lovasnőjének edzője Janik Attila, akinek lánya már a második tanítványa a gyermek korosztály fedett pályás döntőinek győztesei között. Második helyen végzett a póni Európa- bajnokságra készülő Bosits Bíborka, aki hű társával, Amival végig hibátlan maradt. A leggyorsabb négy hibapontos teljesítménnyel Hóman Grétáé lett a bronzérem Kaland nyergében.

Ifjúsági kategóriában a Talent Program lovasai domináltak. A győztesnek járó serleget Alasztics Aliz emelhette magasba, aki Charnevalt lovagolta a döntő pályán. Az egész hétvégén brillírozó Aliz nemcsak a döntőben bizonyult a legjobbnak, hanem nyerte az elő- és középdöntőt is. Az összevetés után Szarka Éva Tony Montanával vehette át az ezüstérmet, míg a harmadik helyért járó érem a mindössze egy hibapontot gyűjtő Kovács Roland nyakába került, aki Remember Me De Ganad-ot lovagolta. Az egyéni döntők legtöbb nézőt vonzó megmérettetése a felnőtt lovasok versenyszáma volt. Itt is két lovas kvalifikálta magát a legfényesebben csillogó éremért folytatott küzdelem összevetésébe. Az Airvent Lovasklub színeiben versenyző Horváth Balázs PM Dianával magabiztosan előzte meg a Szuhai Péter és Zaferah alkotta párost, akik az utolsó hortobágyi minősítőn megnyerték a legmagasabb versenyszámot. Harmadik helyen a három nap alatt három hibapontot lovagló Szuhai Gyula végzett Druid HH Z nyergében.

Végezetül a fiatal lovasok döntőjében szurkolhattunk a nagyszerű mezőnynek, ahol egyedüli hibátlanként Mészáros Marcell Vostokot lovagolva élete első kiemelkedő címét elérve nyerte a bajnokságot. Az ezüstéremről összevetés döntött két válogatott lovasunk között. A két nagyszerűen lovagló hölgy közül most Hollé Sára Dzsangóval megelőzte a 2016-os döntő győztesét, a kiskunhalasi Weinhardt Virág és Queenie alkotta párost.

A verseny összegzéseként elmondható, hogy a Mátai Ménesben 2017. március 23–26. között megrendezett fedett pályás díjugrató döntő kiváló reklámja volt a magyar díjugratásnak és jó példája a nagyszerű versenyeknek. Köszönet a verseny támogatóinak és azoknak, akik hittek a rendezvény sikerében! Bravó, Hortobágy! Hajrá magyar díjugratás!

Forrás: Pegazus